TurcjaPogoda.com :: KONTAKT :: REKLAMA ::
Pogoda w Turcji-profesjonalny serwis turystyczny


Wakacje Supermarket
iqoption.pl - trading opcje binarne - można na tym zarobić - 90% w 60 sekund

iqoption .pl - program partnerski

Propozycja na marzec – zwiedzanie Cypela Pałacowego w Stambule

Przybywając do Stambułu w marcu bez tłoku powinniśmy odwiedzić największe zabytki tego miasta. Największym z nich jest dla wielu turystów Cypel Pałacowy. Jego oryginalna nazwa to Saray Burnu. Jest to miejsce porośnięte drzewami, punkt, w którym zatoka spotyka się z morzem.

W czasach, gdy w Stambule rządzili Bizantyjczycy na obszarze tym znajdowały się liczne budowle publiczne oraz monastery. Obecnie największą budowlą, która góruje nad pozostałymi jest pałac Topkapi. Pałac, a raczej zespół budowli pałacowych przez kilkaset lat był siedzibą sułtanów osmańskich. To właśnie stąd zarządzali oni nie tylko obszarem Stambułu, ale i całym krajem. Kiedyś pałac wraz z zabudowaniami i ogrodami zajmował cały obszar cypla. Zdecydowano jednak o przekształceniu części tego miejsca w park, który jest dostępny dla turystów, stanowiąc miejsce spacerów i miłosnych wędrówek. Sam pałac udostępniony jest zwiedzającym, a w jego wnętrzu znajduje się muzeum. Najważniejszymi eksponatami są ekspozycje klejnotów oraz skarby pochodzące z czasów osmańskich.

Nieopodal Cypla Pałacowego zlokalizowano największe i najbardziej znane na obszarze Turcji Muzeum Archeologiczne. W miejscu tym, które gromadzi zabytki już od XIX wieku znajdują się najważniejsze eksponaty pochodzące z prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie całego kraju. Według wielu turystów żadne inne muzeum na świecie nie może pochwalić się tak szerokim wachlarzem bardzo ważnych dla sztuki eksponatów. Niektóre z nich należą do wytworów bardzo słabo zachowanej sztuki przedklasycznej.

Trudy wysiłku związanego ze zwiedzaniem zrekompensuje wizyta w Stambulskich łaźniach. Woda jest tutaj bardzo gorąca, także nawet stosunkowo niska w marcu temperatura nie powinna zakłócić relaksu i odpoczynku. Tutejsze łaźnie stylizowane są na wzór rzymskich, brakuje jednak basenów z zimną wodą.

Autor: Mariusz Cebula

Wszystkie prawa do artykułów zastrzeżone dla serwisu Turcja Pogoda Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu TurcjaPogoda.com


200 złotych na wakacje

Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku
serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych.

Projekt strony i wykonanie - CreSEO