TurcjaPogoda.com :: KONTAKT :: REKLAMA ::
Wakacje i pogoda w Turcji-profesjonalny serwis turystycznyWakacje Supermarket
iqoption.pl - trading opcje binarne - można na tym zarobić - 90% w 60 sekund

iqoption .pl - program partnerski

Największe zabytki i ciekawe miejsca w Hierapolis

Hierapolis jest miastem bardzo bogatym w zabytki. Jeśli chcemy zobaczyć wszystkie najważniejsze budowle warto przybyć tutaj minimum na dwa dni. Pierwszym z przystanków na drodze zwiedzającego miasto turysty powinny być Wielkie Łaźnie. Powstały one w II wieku i są kompleksem składającym się z basenów z zimną i ciepłą wodą, sal do ćwiczeń oraz palestry.

Część zespołu budynków zajmuje obecnie Muzeum Hierapolis. Podążając dalej warto odwiedzić Świątynię Apollona. Pochodzi ona z czasów hellenistycznych. W I w. została zniszczona przez trzęsienie ziemi. Szybko ją odbudowano, a obecnie pozostały po niej jedynie ruiny pochodzące z III w.. Miała kształt prostokąta i otoczona była kolumnami w stylu doryckim. W pobliżu ruin znajduje się kościół, który powstał z przekształcenia Łaźni Rzymskiej. Jej powstanie datuje się na III w. n.e.. Na ścianach znajdowały się niegdyś marmurowe płyty, a zwieńczenie sklepienia łaźni stanowiła solidnie wykonana kopuła. W pobliżu Świątyni Apollona znajduje się Plutonizm. Miejsce dosyć ciekawe. Znajdujące się w jaskini, z której według wierzeń wydobywał się kiedyś trujący gaz zabijający wszystkich i wszystko, co chciało zajrzeć do wnętrza. Do środka wchodzili jedynie kapłani, którzy otrzymywali w ten sposób dar uzdrawiania. Nimfeum jest kolejną z atrakcji Hierapolis. Budynek wzniesiony z kamiennych bloków nie przetrwał próby czasu. Do dzisiaj zachowały się ściana boczna i fragment tylnej. Na pozostałościach liczne epitafia. Blisko wymienionych zabytków Basen Kleopatry. Miejsce wypełnione gorącą, termalną wodą, która podobno ma właściwości lecznicze. W wodzie zatopione są antyczne kolumny, nadając miejscu odrobinę tajemniczości.

Najlepiej zachowanym w mieście zabytkiem jest starożytny teatr pochodzący z II w. Jego pojemność określana jest na 12 tysięcy widzów. Na terenie Hierapolis liczne grobowce osób, którzy nie znaleźli uzdrowienia i nie udało im się wyruszyć w podróż powrotną.

Autor: Mariusz Cebula

Wszystkie prawa do artykułów zastrzeżone dla serwisu Turcja Pogoda Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu TurcjaPogoda.com


200 złotych na wakacje

Uwaga: Dołożyliśmy wszelkich starań aby prezentowane dane były wiarygodne, w żadnym jednak wypadku
serwis nie jest odpowiedzialny za dokładność i kompletność publikowanych danych.

Projekt strony i wykonanie - CreSEO